Doğalgaz sobası

Atmosferik brülörlerin kullanıldığı sobalar bacalı veya hermetik olarak iki farklı tiptir. Bacalı sobalar mutlaka bacaya bağlanmalıdır. Baca bağlantıları kısa tutulmalıdır. Bu sobalar 8 m3′ten küçük hacimlere yerleştirilmemelidir. Hermetik sobalar ise bacaya ihtiyaç göstermezler. Diş duvara monte edilen hermetik sobalar özel bacası sayesinde yanma havasını dışarıdan alıp, baca gazlarını da dışarıya verirler. Mahal kısıtlaması gerektirmeden atmosfere bakan herhangi bir duvara monte edilebilir. Diş görünüşleri dekoratif olan sobalar, üzerindeki termostat düğmesi sayesinde ayarladığınız sıcaklığa uygun olarak çalışırlar. Otomatik ateşlemelidirler. Alev söndüğünde gazi kesen otomatik emniyet sistemi mevcuttur. Termostat kontrolü ile ortamı istediğiniz sıcaklıkta ısıtırlar.

Günümüzde hala eski tip baca emniyeti olmayan doğalgaz sobaları kullanılmaktadır. Bu tip soba kullanan tüketiciler en kısa zamanda baca emniyet termostatı taktırmalıdır. Geceleri sobayı kullanmamalıdırlar. Soba kullanan tüketiciler 2 ayda bir baca temizliği yaptırmalıdırlar.

Bacalı tip doğalgaz sobasının bulunduğu ortam iyi bir şekilde havalandırılmalıdır. Oda içerisindeki menfez kesinlikle kapatılmamalı. Aksi halde ortam havasız kalabilir, olası doğalgaz sızmasında tehlikeli olabilir.sobanıza en az yılda bir kez bakim yaptırmalısınız. Zaman içerisinde yanma haznesi tozla kaplandığından alev sarı renge dönüşebilir.

Sobanızın termostatı 1 ile 7 ayarları arasında çalışmaktadır. Termostat bulunduğu ortam ısısını da hissettiğinden bazen 1 veya 2 de yanmayabilir. Bu bir ariza değildir.

Doğalgaz sobası bakımı

Ev, iş yeri v.b. yerlerin ısınmasında kullanılan kombi ve doğalgaz sobası cihazları uzun süredir çalıştırılmadığından, kontrol ve bakım yapmadan önce çalştırılması cihazın performansını ve ömrünü olumsuz yönde etkileyebilir.

Doğalgaz Sobası cihazı çalıştırılmadan önce doğalgaz sobası bakımı yapılmalı ve ondan sonra cihazın devreye alınması önerilir. Bunun nedeni doğalgaz sobası cihazınızın verimli çalışması, performansını koruması, yakıt tasarrufu, oluşabilecek arızaları önceden tespit etme ve bu arızalardan kaynaklanan tamir masraflarını ortadan kaldırmak olarak sıralanabilir.

Soğuk kış günleri gelmeden önce doğalgaz soba bakımı nı önemsemenizi ve bir an önce yaptırmanızı öneriyoruz. Soğuk kış aylarında cihazınızın arıza yapması durumunda servis geliş süresi minimum 3 ila 7 gün arasında değişecektir. Soğuk günlerde mağdur olmamak istiyor ve cihazınız sağlıklı çalışmasını istiyorsaınz mutlaka doğalgaz soba bakımı yaptırınız.